Anfield

Stadion Anfield to jeden z najtrudniejszych do zdobycia terenów przez przyjezdne zespoły. Na ścianie w korytarzu prowadzącym na płytę boiska wisi tabliczka z napisem „This is Anfield”, zawieszona na polecenie legendarnego menedżera Billa Shnakly'ego. Piłkarze często dotykają jej przed wejściem na murawę wierząc, iż rytuał ten doda im podczas meczu nadprzyrodzonych sił.

Domowy obiekt... Evertonu

Stadion powstał w 1884 roku, a jedna z działek pod nim należała do miejscowego browarnika oraz prezesa piłkarskiego klubu Everton – Johna Houldinga. Beneficjentami otwarcia w mieście nowej areny stali się piłkarze The Toffees, którzy przenieśli się tam z niewielkiego terenu zlokalizowanego na Priory Park. Pierwsze spotkanie na Anfield rozegrali 28 września A.D. 1884 i rozgromili wówczas Earlstown 5:0. Na swoim nowym obiekcie długo jednak nie zabawili. Osiem lat później włodarzom klubu czynsz za użytkowanie stadionu wydał się za wysoki, wobec czego nowym domem Evertonu stał się Goodison Park, a relacje władz niebiesko-białych z Johnem Houldingiem stały się na tyle złe, że browarnik został usunięty ze stanowiska i wraz z kilkoma innymi osobami założył nowy klub, czyli The Reds.

Anfield

Źródło fotografii: commons.wikimedia.org. Autor: Yurificacion

Zwycięstwo na inaugurację

Liverpool FC pierwsze spotkanie na Anfield rozegrał 1 września 1892 roku przeciwko Rotherham. Starcie miało charakter towarzyski i zakończyło się wynikiem 7:1 dla gospodarzy, którzy w pierwszym roku istnienia bezskutecznie starali się o przyjęcie do Football League. Trzy lata wcześniej natomiast po raz pierwszy na tym obiekcie wystąpiła reprezentacja Anglii, która pokonała wówczas 6:1 Irlandię.

Anfield dziś

Stadion Liverpoolu na przestrzeni lat przechodził liczne przebudowy. Początkowo mógł pomieścić 20 tysięcy widzów, podczas gdy obecnie jego pojemność jest niemal trzy razy większa. Obiekt składa się z czterech trybun: dwóch jednopoziomowych (Main Stand i The Kop) oraz dwóch dwupoziomowych (Kenny Dalglish Stand i Anfield Road Stand).

The Kop

To zdecydowanie najsłynniejsza trybuna na Anfield. Według miejskiej legendy kibice na niej zgromadzeni potrafią siłą woli wbić piłkę do bramki rywala, jeśli piłkarze The Reds atakują naprzeciw The Kop. Zbudowano ją w 1906 roku i na początku była swego rodzaju tarasem na 30 tysięcy widzów. W 1928 roku trybuna została zadaszona, a pod wpływem katastrofy na Hillsborough, w 1994 roku gruntownie ją przebudowano. Obecnie na The Kop znajdują się tylko miejsca siedzące dla ok. 12,5 tysiąca osób.

Nie tylko The Reds

Anfield w świadomości fanów futbolu zakorzeniło się jako domowa arena FC Liverpoolu, ale oprócz tego ten piękny obiekt gościł też wiele ważnych wydarzeń niezwiązanych bezpośrednio z The Reds. Na stadionie tym odbyły się m.in. trzy mecze grupowe oraz ćwierćfinał Euro '96, ale też kończono tam miejski maraton i rozegrano ważne walki bokserskie oraz mecze tenisowe. Na Anfield wystąpiła również legendarna drużyna koszykówki – Harlem Globetrotters.