Ptak widniejący w herbie klubowym FC Liverpool jest również znakiem rozpoznawczym miasta. Liver Bird swoją historię ma niemalże u początków dziejów samej współczesnej metropolii położonej nad rzeką Mersey.

Ptak symbolem miasta

Choć tereny obecnego Liverpoolu zamieszkane były już w okolicach VI wieku, to początki miasta datuje się na rok 1207, gdy decyzją króla Jana I założono tam port. Następnie w celach obronnych powstał tam również zamek.
Wśród wielu teorii dotyczących genezy Liver Birda jedną z najbardziej prawdopodobnych jest ta, która przypisuje go do pieczęci królewskiej, która miała uwiarygadniać założenie grodu. Trzynastowieczna pieczęć z inskrypcją Jana I rzeczywiście przedstawia wizerunek ptaka, który ma chronić miasto.
Liver Bird do dziś obecny jest na terenie całego Liverpoolu. Figura Liver Birda umiejscowiona jest choćby na The Royal Liver Building, ptak jest także elementem herbu miasta. Właściwie dwa ptaki, którym towarzyszą wizerunki Trytona i Neptuna.

Liver Bird

Źródło fotografii: commons.wikimedia.org. Autor: Rodhullandemu

Wygląd Liver Birda

Co do tego czym dokładnie jest Liver Bird od wielu lat trwają debaty. Część historyków ocenia, że ptak z pieczęci królewskiej to niezbyt dokładnie odwzorowany orzeł. Inni badacze tematu stawiają na kormorana, czy też po prostu mitycznego stwora będącego w pewnym sensie fuzją obu tych gatunków.
Liver Bird, będący obecnie w herbie miasta, i ten widoczny na historycznych przekazach przez lata nieco ewoluowały. Podobnie zresztą jak Liver Bird, który w swoim herbie ma FC Liverpool. Wizerunek ptaka zmieniał się wraz z samym herbem klubu.
W pierwszych wersjach klubowego herbu ptak przedstawiony jest ze skrzydłami przylegającymi do tułowia. Kolejne odsłony zmieniają przede wszystkim położenie skrzydeł, które są uniesione do góry z prawej strony, tworząc przeciwwagę dla głowy ptaka po lewej. Liver Bird w klubowym herbie zawsze ukazywany jest stojąc bokiem. Charakterystyczny jest także element roślinny, czyli garść wodorostów w dziobie ptaka. W przypadku FC Liverpoolu istotny jest również kolor stworzenia. Jest on oczywiście czerwony.

FC Liverpool

Źródło fotografii: commons.wikimedia.org. Autor: Rodhullandemu

Herb FC Liverpoolu

Liver Bird to centralny i najważniejszy punkt w herbie klubowym zespołu z Anfield Road. Przez pewien czas FC Liverpool posługiwał się samym wizerunkiem czerwonego ptaka. Obecnie jednak Liver Bird jest umieszczony na tarczy, którą po obu stronach – zarówno lewej jak i prawej – otaczają płonące pochodnie, które symbolizują tragedię z 1989 roku.
Ponad tarczą widnieje tzw. wizerunek Shankly Gate wraz z cytatem z klubowego hymnu „You’ll Never Walk Alone”. Z kolei pod tarczą znajduje się szarfa z datą założenia klubu – EST. 1892.
W przeszłości pochodnie były zastępowane m.in. piłkami lub po prostu znikały z klubowego herbu. Również Shankly Gate i cytat „You’ll Never Walk Alone” nie od początku były integralną częścią logotypu.

Kontrowersje wokół herbu FC Liverpool

W 2008 roku władze klubu chciały zastrzec swój herb jako znak towarowy. Cel był prosty – położyć kres sporym nadużyciom symbolu przez nielegalnych producentów pamiątek. Z takim obrotem spraw nie chciały się jednak pogodzić władze miasta.
Jak uznali decydenci miejscy – Liver Bird jest symbolem całego Liverpoolu, a nie tylko klubu piłkarskiego z Anfield Road. Ostatecznie jednak w 2010 roku wypracowano kompromis, który chroni herb FC Liverpoolu i pozwala zmniejszyć straty wynikające z nielegalnego używania logotypu.