Legendy FC Liverpoolu
FC Liverpool to klub z ogromnymi tradycjami, a w jego szeregach występowało naprawdę wielu wyśmienitych piłkarzy, którzy będą wspominani przez kolejne pokolenia. Szczególnie dotyczy to sześciu ostatnich dekad, czyli czasów, w których The Reds świętowali zdecydowanie najwięcej sukcesów. W związku z tym można się pokusić o wybór najlepszej jedenastki i najlepszego menedżera każdego z tych okresów.
1960–1969
Ustawienie: 1-4-3-3
Skład: Tommy Lawrence – Chris Lawler, Ron Yeats, Geoff Strong, Gerry Byrne – Ian Callaghan, Willie Stevenson, Peter Thompson – Billy Liddell, Ian St. John, Roger Hunt.
Menedżer: Bill Shankly
Zespół z Ianem St. Johnem i Rogerem Huntem na pewno nie narzekałby na brak goli. Ten pierwszy w rozgrywkach 1961/62 zanotował 42 trafienia, a ten drugi przez trzy sezony z rzędu aplikował rywalom ponad 20 bramek. W obronie nie mogło oczywiście zabraknąć kapitalnego Rona Yeatsa, którego sam legendarny menedżer Bill Shankly uważa za jednego z najlepszych zawodników pozyskanych przez The Reds. Na doczepkę natomiast znalazł się za to w ataku fenomenalny pomocnik, Billy Liddell, ale w tym przypadku trzech napastników to minimum, ponieważ w tamtych latach powszechne było wystawianie nawet czterech piłkarzy w tej formacji.

Źródło fotografii: commons.wikimedia.org. Autor: Rodhullandemu
1970–1979
Ustawienie: 1-4-4-2
Skład: Ray Clemence – Phil Neal, Tommy Smith, Phil Thompson, Emlyn Hughes – Steve Heighway, Terry McDermott, Jimmy Case, Ray Kennedy – Kevin Keegan, John Toshack.
Menedżer: Bob Paisley
W tamtej dekadzie wizja Billa Shankly'ego była kontynuowana i przyniosła wreszcie trofea na poziomie europejskim: najpierw Puchar UEFA, a następnie dwa Puchary Europy. Koszulkę Liverpoolu przywdziewało wówczas wielu piłkarzy, którzy zasłużyli na miano legendarnych. W zmaganiach 1978/79 Ray Clemence wpuścił zaledwie 16 goli, zachowując przy tym czyste konto aż 28 razy. Nazywani „Batmanem i Robinem” Kevin Keegan i John Toshack to natomiast jeden z najwspanialszych duetów w dziejach The Reds.
Lata 1980–1989
Ustawienie: 1-4-4-2
Skład: Bruce Grobbelaar – Steve Nicol, Alan Hansen, Mark Lawrenson, Alan Kennedy – Ronnie Whelan, Graeme Souness, Jan Molby, John Barnes – Kenny Dalglish, Ian Rush.
Menedżer: Joe Fagan
Lata osiemdziesiąte to zdecydowanie najbogatsza w sukcesy dekada w historii Liverpoolu. Klub z Anfield sięgnął w tym czasie po sześć tytułów mistrza Anglii, dwa krajowe puchary, cztery puchary ligi oraz dwa Puchary Europy. Z jednej strony wizja Billa Shankly'ego była nadal kontynuowana, a z drugiej jego następcy, Bob Paisley i Joe Fagan, okazali się odpowiednimi ludźmi do wykonywania tej roboty. Ponadto John Barnes, Ian Rush i Kenny Dalglish przez wielu ekspertów uważani są za trzech z pięciu najważniejszych zawodników w dziejach The Reds, a Alan Hansen i Mark Lawrenson wymieniani są jako jeden z czołowych duetów defensywnych w historii ekipy z hrabstwa Merseyside.
1990–1999
Ustawienie: 1-4-4-2
Skład: David James – Rob Jones, Mark Wright, Dominic Matteo, Stig Inge Bjørnebye – Steve McManaman, Dietmar Hamann, Jamie Redknapp, Patrik Berger – Stan Collymore, Robbie Fowler.
Menedżer: Roy Evans
W latach dziewięćdziesiątych Liverpool grał miłą dla oka piłkę, ale ta dekada okazała się bardzo uboga w trofea. Na arenie międzynarodowej The Reds nie mieli ani jednego powodu do świętowania, a w kraju musieli zadowolić się tylko mistrzostwem i Superpucharem, wywalczonymi w 1990 roku oraz Pucharem Anglii (1992) i Pucharem Ligi (1995). Przez kibiców najchętniej z tamtego okresu wspominane są popisy dwóch wychowanków klubu: Robbiego Fowlera i Steve'a McManamana.
2000–2010
Ustawienie: 1-4-4-2
Skład: Pepe Reina – Steve Finnan, Sami Hyypiä, Jamie Carragher, John Arne Riise – Dirk Kuyt, Xabi Alonso, Javier Mascherano, Steven Gerrard – Michael Owen, Fernando Torres.
Menedżer: Rafael Benítez
Liczba sukcesów FC Liverpoolu w tamtej dekadzie również nie powala na kolana, ale ekipa z Anfield po ponad dwudziestu latach przerwy zdołała wywalczyć najważniejsze klubowe trofeum na Starym Kontynencie, czyli Puchar Europy. Co ciekawe, dwóch wybitnych napastników obecnych w tej jedenastce, Michael Owen i Fernando Torres, nie miało okazji do świętowania z The Reds triumfu w Champions League. Ten pierwszy w 2004 roku został sprzedany do Realu Madryt, a tego drugiego sprowadzono z Atlético Madryt dopiero trzy lata później. Liverpool tymczasem sięgnął po puchar Europy 25 maja A.D. 2005 po tym jak na stadionie w Stambule najpierw powrócił z zaświatów (przegrywał do przerwy z AC Milanem 0:3), a następnie wygrał konkurs rzutów karnych dzięki znakomitej postawie Jerzego Dudka między słupkami.
2010–2019
Ustawienie: 1-4-3-3
Skład: Alisson Becker – Trent Alexander-Arnold, Joel Matip, Virgil van Dijk -– Andy Robertson, Fabinho, Jordan Henderson, Sadio Mané – Mohamed Salah, Roberto Firmino, Luis Suárez.
Menedżer: Jürgen Klopp
Jürgen Klopp objął The Reds w 2015 roku i miał być człowiekiem, który przywróci ekipie z Anfield dawny blask. Zaczęło się od przegranego finału Ligi Europy w sezonie 2015/16, potem przyszła porażka z Realem Madryt w finale Ligi Mistrzów 2017/18, ale zmagania Champions League 2018/19 należały już do podopiecznych niemieckiego szkoleniowca, którzy pokonali na Wanda Metropolitano 2:0 Tottenham. Siła tej jedenastki to przede wszystkim bardzo pewny bramkarz Alisson Becker, wyśmienity obrońca Virgil van Dijk oraz kwartet ofensywny: Sadio Mané, Mohamed Salah, Roberto Firmino i Luis Suárez. Ten ostatni jednak nie świętował wygrania Champions League z zespołem Jürgena Kloppa, gdyż u progu sezonu 2014/15 przeszedł do FC Barcelony.