You'll Never Walk Alone

Spora część fanów futbolu zapytanych o najsłynniejszą stadionową pieśń odpowiada: „You’ll Never Walk Alone”. Utwór ten od dawien dawna kojarzy się z The Reds i z czasem stał się klubowym hymnem. Dziś trudno wyobrazić sobie spotkanie na Anfield bez niego.

Geneza

W 1963 roku liverpoolski zespół rockandrollowy Gerry & the Pacemakers nagrał swoją wersję piosenki z broadwayowskiego musicalu „Carousel”, której tytuł można przetłumaczyć jako „Nigdy Nie Będziesz Szedł Sam”. Jako, że kapela była bardzo popularna w mieście, to utwór ten rozbrzmiewał też w głośnikach na Anfield przed meczami The Reds. Gdy pewnego razu kawałek nie został puszczony z uwagi na to, że wypadł z pierwszej dziesiątki lokalnej listy przebojów, fani sami zaczęli go intonować. Od tamtej pory tłum śpiewający „You’ll Never Walk Alone” towarzyszy piłkarzom FC Liverpoolu przy okazji każdego domowego spotkania.

Hymn

Ekspansja

Kilkadziesiąt tysięcy kibiców śpiewających „You’ll Never Walk Alone” robi piorunujące wrażenie, więc nic w tym dziwnego, że sympatycy The Reds znaleźli naśladowców w innych zakątkach globu. Pieśń zaadoptowały m.in. kluby ze Szkocji (Celtic Glasgow), z Niemiec (Borussia Dortmund, 1.FC Kaiserslautern, Borussia Mönchengladbach, FC St. Pauli, SV Darmstadt 98), z Holandii (Feyenoord Rotterdam, Twente Enschede, SC Cambuur) czy nawet z Japonii (FC Tokyo).

Symbolika

Oryginalna wersja pieśni powstała w Stanach Zjednoczonych i odnosiła się do więzi z ojcami, synami i mężami, którzy po zakończeniu II wojny światowej zostali w Europie.

Wykonania

Hymn Liverpoolu to nie tylko utwór o zasięgu globalnym w ujęciu stadionowym, ale również ewenement pod względem liczby oraz różnorodności adaptacji. Jazz (np. Louis Armstrong), punk-rock (np. Die Toten Hosen), rock (np. Pink Floyd), soul (np. Aretha Franklin) i gospel (np. The Kelly Family) mają swoje wersje „Nigdy Nie Będziesz Szedł Sam”, a utwór ten wykonywały też takie legendy jak Elvis Presley, Frank Sinatra czy Barbara Streisand.

Więcej niż zwykła pieśń

Wydarzenia z 11 maja 1985 i 15 kwietnia 1989 sprawiły, że na Wyspach utwór „You’ll Never Walk Alone” stał się czymś więcej niż stadionową piosenką śpiewaną przez kibiców oraz wykonywaną przez różnych artystów. Mowa oczywiście o tragedii na stadionie Hillsborough w Sheffield, kiedy to w następstwie zaniedbań organizacyjnych zginęło 95 osób oraz katastrofie na Valley Parade w Bradford, gdzie w wyniku pożaru drewnianej trybuny śmierć poniosło 56 osób, a ponad 300 zostało rannych.