Liverpool FC

The Liverpool Football Club and Athletic Grounds Limited, bo tak brzmi pełna nazwa widniejąca w oficjalnych dokumentach, to klub, którego założenie datowane jest na 3 czerwca 1892 roku. Ekipa z hrabstwa Merseyside jest wielokrotnym mistrzem kraju, zdobywcą Pucharu Anglii oraz triumfatorem zmagań o Puchar Europy. FC Liverpool to klub niezwykle utytułowany, który w kolejnych sezonach angielskiej Premier League wymieniany jest często w ścisłym gronie zespołów, które są w stanie sięgnąć po najwyższe trofeum. Przykładowo, po zdobyciu tytułu mistrza Anglii w sezonie 2019/20 oraz wywalczeniu 3. miejsca w końcowej klasyfikacji sezonu 2020/21, w sezonie 2021/22 bukmacherzy nadal zaliczali FC Liverpool do trójki największych faworytów rozgrywek angielskiej Premier League.

Jedyny kolor w barwach FC Liverpoolu to czerwień i stąd właśnie wziął się przydomek The Reds (Czerwoni), pod którym jego piłkarze znani są na całym świecie. Dominującym kolorem na pierwszym komplecie strojów teamu z miasta Beatlesów również jest czerwony, chociaż warto wiedzieć, że nie zawsze tak to wyglądało. Tuż po założeniu klubu na koszulkach widniały bowiem biało-niebieskie pasy, a spodenki i getry były granatowe. Z czasem koszulki stały się czerwone, a spodenki białe, natomiast getry zmieniały swoją kolorystykę co kilka lub kilkanaście lat. Obecny wygląd strojów The Reds to w głównej mierze inicjatywa legendarnego trenera, Billa Shankly’ego, który twierdził, że tak ubrani zawodnicy będą się wydawać rywalom groźniejsi.

FC Liverpool

Źródło fotografii: commons.wikimedia.org. Autor: Rodhullandemu

Herb klubu Liverpool FC też nie zawsze wyglądał tak jak obecnie. Jego aktualny kształt powstał w 1999 roku i składa się z trzech bardzo ważnych elementów. Pierwszym i najbardziej rzucającym się w oczy jest Liverbird, czyli hybryda kormorana i orła, będący patronem miasta. Drugi to ozdobiona tytułem klubowego hymnu „You'll Never Walk Alone” Shankly Gate – jedna z bram stadionu Anfield, upamiętniająca najważniejszego trenera w dziejach The Reds – Billa Shankly'ego. Trzecim niezwykle istotnym elementem herbu FC Liverpoolu jest natomiast wstęga z dwoma płomieniami symbolizującymi tragedię na stadionie Hillsborough w Sheffield oraz datą powstania klubu.

FC Liverpool to posiadacz jednego z najbardziej rozpoznawalnych hymnów w świecie futbolu. Kibice zgromadzeni na stadionie Anfield już w pierwszej połowie lat sześćdziesiątych tłumnie śpiewali „You’ll Never Walk Alone” (przykładowego wykonania można posłuchać tutaj), podczas gdy ich ulubieńcy wychodzili na murawę. Utwór został zaczerpnięty z broadwayowskiego musicalu „Carousel”, a w Liverpoolu spopularyzował go lokalny zespół rockandrollowy – Gerry & the Pacemakers.

FC Liverpool od początku istnienia rozgrywa swoje domowe mecze na otwartym w 1884 roku stadionie Anfield. Obiekt na przestrzeni lat był wielokrotnie przebudowywany, a obecnie może pomieścić niewiele ponad pięćdziesiąt trzy tysiące widzów.

Kibice The Reds mają zaznaczone w swoich kalendarzach dwie bardzo ważne, choć tragiczne daty: 29 maja 1985 i 15 kwietnia 1989. Ta pierwsza odnosi się do zamieszek na Heysel w Brukseli przed finałowym starciem Pucharu Europy pomiędzy FC Liverpoolem a Juventusem. Zginęło wówczas 39 osób, a ponad 600 zostało rannych. Druga dotyczy katastrofy na Hillsborough w Sheffield w trakcie półfinału Pucharu Anglii, w którym Liverpool FC mierzył się z Nottingham Forest. Wtedy śmierć poniosło 96 kibiców The Reds.

Największym krajowym rywalem FC Liverpoolu jest Manchester United, a lokalnym oczywiście Everton. Spotkanie pomiędzy liverpoolskimi drużynami zwie się Derby Merseyside, a nazwa ta wywodzi się od nazwy hrabstwa, którego częścią jest miasto. Mecz The Reds z The Toffees często określa się też mianem The Friendly Derby (Przyjacielskie Derby) z uwagi na to, iż na trybunach Anfield i Goodison Park zasiadają wówczas całe rodziny, których poszczególni członkowie często znajdują się po przeciwnych stronach piłkarskiej barykady.

Obecnie FC Liverpool znajduje się w posiadaniu Fenway Sports Group, za którą stoi John W. Henry, który jest również właścicielem słynnej drużyny baseballowej Boston Red Sox. Nabył on The Reds po tym jak na początku sezonu 2010/11 klub znalazł się na skraju bankructwa w wyniku długów zaciągniętych przez poprzednich właścicieli, czyli Toma Hicksa i George’a Gilletta.

Najbardziej oddani kibice Liverpoolu FC dopingują swoich ulubieńców z trybuny The Kop na Anfield, ale The Reds to klub o zasięgu globalnym, który miał i ma swoich fanów nie tylko na Wyspach. Ci najbardziej znani w Polsce to m.in. Kamil Stoch (sporo na ten temat mówi w tym wywiadzie), Bartosz Kurek, Karolina Woźniacka, Daniel-André Tande, LeBron James, Nelson Mandela, Daniel Craig, Samuel L. Jackson czy Jan Paweł II.